Kas ir stendaps?

Stendaps (no angliskā stand up — piecelties, nostāties) ir viens no populārākajiem paņēmieniem TV reportāžās. Visbiežāk tas izskatās šādi: žurnālists stāv kadrā ar mikrofonu rokās, stāsta par to, kas notiek aiz viņa (vai viņas) muguras, tādējādi piesakot sižetu. Stendapu var izmantot arī tam, lai īsi izstāstītu galvenos sižeta secinājumus vai savienotu vairākas sižeta daļas.

 

Pat pieredzējušiem žurnālistiem nostāšanās kadrā var izraisīt uztraukumu, tāpēc pirms stendapa filmēšanas ieteicams kārtīgi sagatavoties:

  1. Uzraksti tekstu, ko runāsi kadrā. Stendapu ir vērts izmantot, lai pateiktu lietas, ko skatītājs pats kadrā neieraudzīs — informāciju, ko esi uzzinājis sižeta sagatavošanas laikā, bet kas tiešā veidā neparādās video.
  2. Skaļi nolasi tekstu, kamēr kamera vēl nav ieslēgta. Izdomā, kur katrā teikumā būs uzsvars. Ja kāds vārds izrādās par sarežģītu, lai to bez pūlēm izrunātu, nomaini to pret sinonīmu.
  3. Iemācies runājamo tekstu no galvas. Ja uztraucies, ka kāda frāze piemirsīsies, paņem lapu kadrā — labāk tajā ieskatīties, nekā filmēšanas laikā baiļoties.
  4. Iesildi sejas muskuļus un balssaites. Droši izmanto sev zināmos mēlesmežģus, elpo ar vēderu, taisi jocīgas grimases vai padziedi — tas viss palīdz balsij skanēt labāk un dabiskāk.
  5. Izvēlies fonu — tam ir jāraksturo tava sižeta tēma. Vēlams, lai tas būtu pietiekami interesants skatītājam (piemēram, ar kustīgiem objektiem vai cilvēkiem), taču tas nedrīkst būt tik raibs vai skaļš, lai traucētu tev runāt. Atceries, ka stendapi ar dzīvniekiem un degošām narkotikām fonā var beigties slikti!
  6. Nostājies kameras priekšā taisni, atslābini plecus un skaties tieši kamerā — tas ne tikai dos tev pārliecību par sevi, bet arī vairos skatītāju uzticību.
  7. Nofilmē vairākas stendapa versijas, lai montāžas procesā tev būtu izvēles iespējas. Katru mēģinājumu uztver kā vēl vienu iespēju izdarīt pārliecinošāk un labāk!

 

Daži piemēri:

Rampa (Dricānu vidusskola)

Kustīgi bērni ir laba izvēle fona atsvaidzināšanai. Taču atceries — ja filmē bērnus, vienmēr sarunā ar viņiem pašiem un viņu vecākiem, ka drīksti to darīt.

 

 

Rampa (Dricānu vidusskola)

Stendaps ir labs veids, kā noslēgt (jeb, kā to sauc žurnālisti — “atteikt”) sižetu. Taču šoreiz atteikums ir diezgan vispārīgs — mācoties no šī piemēra, rūpīgi apdomā savu sakāmo un koncentrētā veidā izstāsti skatītājiem galvenos secinājumus.


Atpakaļ