Kā uzdot trāpīgus jautājumus intervijās?

Intervija ir viens no žurnālistikas populārākajiem žanriem. Intervija var veidot rakstu vai sižetu pilnībā vai arī būt daļa no lielāka stāsta, kur viena vai vairākas intervijas tiek kombinētas ar aizkadra tekstu vai STENDAPU. Tā var tikt izmantota pilnībā vai sadalīta citātos.

 

Intervija ir lielisks veids, kā “atdzīvināt” sižetu vai rakstu ar spilgtiem citātiem. Taču, lai šādus citātus iegūtu, ir jāuzdod īstie jautājumi. Kā pie tiem nonākt?

 

  • Pamatīgi sagatavojies — noskaidro visu, kas svarīgs gan par sižeta tēmu, gan par intervējamo cilvēku, ja viņš vai viņa ir tava stāsta centrā. Bez izpētes tu nejutīsies droši un nespēsi trāpīgi reaģēt uz intervējamā teikto.
  • Pieraksti savus jautājumus un sastrukturē tos tematiskos blokos — tas ir īpaši svarīgi, ja ir ieplānota garāka saruna.
  • Paņem pierakstus līdzi — drošība par to, ka nākamais jautājums neaizmirsīsies, jo ir pierakstīts, ļaus tev pa īstam saklausīt, ko runā intervējamais.
  • Ieraksti vai pieraksti — ja intervija ir domāta izmantošanai rakstā, visērtāk ir to ierakstīt diktofonā. Nekādas īpašas iekārtas tam nav vajadzīgas — pietiek ar lietotni telefonā. Ja tev nepieciešams vien neliels citāts, tad droši vari pierakstīt to ar roku. Pie reizes treniņš ātrrakstīšanā!
  • Esi pati uzmanība! Koncentrējies uz sava intervējamā atbildēm pilnībā. Izklausās acīmredzami, taču intervijas laikā domas mēdz aizklīst citur.
  • Reaģē uz dzirdēto — uzdod papildjautājumus, kas nav tavā sarakstā, ja intervējamais ir pateicis kaut ko interesantu, pārsteidzošu vai kaut ko, kas prasa precizēšanu.

 

 

Piemēri:

Tehnoloģiju ietekme uz bērnu fizisko attīstību (Druvas vidusskola)

Sižetā aptaujāti vairāki Druvas sporta skolotāji, gādājot par viedokļu daudzveidību. Jautājums “ko jūs mainītu sporta stundu programmā, ja jums būtu tāda iespēja?” ir īpaši labs, jo ļauj skolotājiem iziet ārpus stingrajiem sižeta tēmas rāmjiem, vienlaikus paliekot pie pamatjautājuma par jauniešu fizisko aktivitāti.

Azartspēles (Majoru vidusskola)

Kāpēc gan mikrofonu nenomainīt pret zīmuli, ja tas atraisa intervējamos un padara sarunas interesantākas? Un kāds ir tavs slepenais paņēmiens?

 

 


Atpakaļ